Home
* * *  PONÚKAME  NOVÉ  POISTENIE  MOTOROVÝCH  VOZIDIEL  NA  ROK  2017  * * *  HĽADÁME  NOVÝCH  KOLEGOV  * * *  PONÚKAME  NAJLEPŠIE  OHODNOTENIE  * * *  ZAUJÍMAVÚ,  ŽIVÚ  A  DÔLEŽITÚ  PRÁCU  * * *                                            * * *   NOVÉ  POISTENIE  MOTOROVÝCH  VOZIDIEL  NA  ROK  2014  * * *
Peniaze PDF Vytlačiť E-mail

AIIB NOVÁ SVETOVÁ BANKA?

 

Možno ste už niekde počuli alebo zahliadli skratku AIIB. Jedná sa o Ázijsku infraštruktúrnu rozvojovú banku. Vznik AIIB navrhla v roku 2013 Čína ako inštitúciu pre financovanie výstavby ciest, železníc, elektrární či telekomunikačných sietí v Ázii. Najväčším akcionárom v nej má byť práve Čína, ktorá sľúbila, že poskytne väčšinu počiatočného kapitálu vo výške 50 miliárd dolárov (1,3 bilióna Sk). Táto suma by sa mohla časom zvýšiť na 100 miliárd dolárov.
Zakladajúci členovia budú mať právo vypracovať pravidlá novej banky. U štátov, ktoré sa do projektu prihlásili neskôr, sa bude zvažovať ich prijatie medzi riadnych členov,ktorí budú mať iba hlasovacie právo a menšie slovo v procese vytvárania pravidiel.
Na slávnostnom zakladacím ceremoniáli v Pekingu 24. októbra 2014 podpísalo spoločné memorandum už 21 ázijských krajín. S malým oneskorením pristúpila k memorandu Indonézia  v decembri 2014. Austrália a Južná Kórea ustáli extrémny tlak zo strany USA a v marci oficiálne tiež pristúpili k AIIB.
Veľký prielom nastal na začiatku marca, kedy britský minister financií oznámil,
že Veľká Británia je pripravená požičať peniaze banke AIIB. Veľkú Britániu nasledovalo rýchlo Nemecko, Francúzsko a Taliansko.
Do 31. marca, na ktorý bola stanovená uzávierka pre prijímanie zakladajúcich členov, prejavilo záujem pripojiť sa k skupine celkom 57 štátov. Medzi nimi aj Egypt, Fínsko, Maďarsko,Poľsko, Rusko a dokonca aj Izrael. Čo je vzhľadom na súčasnú geopolitickú situáciu veľmi prekvapivé. Svojim zameraním je teda nová čínska banka konkurenciou západných inštitúcií typu MMF či Svetovej banky. Čína sa dlhú dobu snažila posilniť svoje pozície v týchto inštitúciách, kde však majú hlavné slovo Spojené štáty (a pri hlasovaní sa hlasy sčítajú). Keďže sa jej to nedarilo, založila si jednoducho inštitúcii svoju. Ba čo viac, očakáva sa, že kapitál AIIB bude dosť vysoký na to, aby sa vyrovnal Svetovej banke.
Štáty BRICS sa postupne zbavujú závislosti na dolári. Nedávno to bolo spustenie alternatívy ku zúčtovaciemu systému SWIFT a teraz pokračujú propagáciou svojej rozvojovej banky. Tiež vstup európskych krajín do AIIB potvrdzuje aktuálny trend opustiť dolár, ako rezervnú svetovú menu.To je paradoxne tiež jeden z dôvodov dolára prečo aktuálne posilňuje oproti ďalším menám.
Veľké množstvo v dolároch denominovaných finančných derivátov, na rôzne podkladové aktíva (hlavne tropu), sa dnes ukončilo  a to spôsobuje zvýšený dopyt po dolároch.
Možno je to aj jeden z dôvodov, prečo cena ropy tak značne poklesla, pretože bola umelo udržiavaná hore aj pomocou týchto derivátov. Pozíciu silného dolára tiež podporujú prebiehajúce programy tlače peňazí zo strany ECB a Japonska.

 

 

DRAHÉ KOVY

 

 


V oblasti drahých kovov sa tiež dejú veci. Dovoz zlata v Indii sa za mesiac marec viac ako zdvojnásobil oproti marcu 2014. reportovaných 125 ton je zhruba 5% z celkovej ročnej ťažby zlata. Indický import zlata za rok 2014 vyskočil o viac ako 31% oproti roku predchádzajúcemu. 900 ton je asi 38% z celkovej svetovej ročnej produkcie baní.

Londýnska GOLD FIX NAMIESTO
ELEKTRONICKEJ AUKCIÍ


Tiež nám odchádza kvôli preukázanej manipuláciu počas jeho stanovovania Londýnsky Gold Fix. Novo budú cenu zlata určovať účastníci elektronickej aukcie.
Podľa bánk sa tak celý proces určovania ceny drahého kovu stane prehľadnejším. Avšak Londýnsky Gold Fix nebol dôležitou súčasťou potláčania ceny drahých kovov. Ceny sú stále potláčané pomocou finančných derivátov na tieto kovy naviazaných, hlavne futures kontraktov. Ďalším dôležitým mechanizmom k manipulácii cien
je tzv. vysokofrekvenčné obchodovanie.

 

Ďalšie ekonomické KRÍZY neodvratné

Ďalšia ekonomická kríza ako tá za Veľkej recesie je podľa CEO JPMorgan Chase Jamie Dimona nevyhnutná.
"Niektoré veci sa nikdy nemenia - dôjde k ďalšej kríze a jej vplyv pocítia finančné trhy," napísal do svojho výročného listu akcionárom.
"Spúšťač tej budúci kríza nebude rovnaký ako spúšťač tej poslednej, ale ďalšia krízy príde."
Dimonovo priznanie je obzvlášť znepokojujúce ak uvážime, že JPMorgan Chase je najväčšou bankou v USA, a že tá nedávno zaviedla mesačné limity na vyberanie hotovosti 50 000 dolárov, a tiež americkým zákazníkom zakázala posielať peniaze mimo USA.
To, že uprostred ekonomickej krízy sa takéto reštrikcie zavedú, predpovedal už v roku 2011 analytik trendov Gerald Celente.

 

RAKÚSKA VLÁDA Prestáva

GARANTOVAŤ bankové vklady

Bankové vklady v Rakúsku sa už dlho nebudú tešiť ochrane štátu pri krachu bánk.
Štát sa vzdáva všetkej  zodpovednosti  za poistenie vkladov.
Zatiaľ majú Rakúšania svoje vklady kryté do hranice € 100,000, rovnako ako na Slovensku. Polovicu majú vyplatiť  krachujúce banky a druhú polovicu štát. Avšak od júla bude z tohto procesu štát vyňatý a bude založený osobitný fond pre poistenie vkladov, do ktorého majú platiť banky.Fond bude mať po desiatich rokoch čiastku € 1.5 miliardy. Tento fond si bude môcť v prípade krachu veľkej banky požičať medzitým na medzinárodných trhoch, avšak podmienky tohto nie sú celkom jasné.
Avšak i celých € 1.5 miliardy je úplne neadekvátna suma, pretože to predstavuje necelých 0.8% objemov vkladov na všetkých rakúskych účtoch. Na Slovensku nie sme na to o nič lepšie s necelými 145 miliónov eur na konte Fondu ochrany vkladov, ktorý ručí za 26,89 miliardy čo je iba 0,53% zo všetkých chránených vkladov  /údaj je z konca roku 2012/.
Pripomíname, že EÚ už pred dvoma rokmi schválila nové zákony pre záchranu bánk prostredníctvom vkladov. Novým pravidlom sú tzv. "Bail-ins" (Záchrana bánk prostredníctvom peňazí z vkladov).
To čo sa odohráva v Rakúsku sa celkom nepochybne ďalej rozšíri do celej Európy. Je celkom možné, že Rakúsku bolo odporučené, aby  jednalo rýchlo ,pretože došlo ku krachu banky Heta.
Ale to ešte nie je všetko.

 

AUSTRÁLIA ZAVÁDZA DAŇ Z ÚSPOR

Táto nová nútená kontrola je už zabudovaná do austrálskeho rozpočtu 2015. Takže každý,kto má nejaké úspory, musí zaplatiť dane zo svojich úspor. Očakáva sa, že toto opatrenie poslúži ako globálny testovacie balón aj pre Európu a Severnú Ameriku, ktoré budú sledovať, čo to v Austrálii urobí. Ak nedôjde v Austrálii k žiadnemu masívnemu odporu, tak možno očakávať, že k tejto otvorenej konfiškácii dôjde veľmi skoro aj vo zvyšku sveta.
Abbott tiež povedal, že v novom rozpočte dôjde k niekoľkým ťažkým rozhodnutím, pretože toto je nevyhnuteľné. Pre banky je táto nová správa všetkým, okrem dobrej správy.
Takéto rozhodnutie o zdaňovaní úspor vážne poškodí vládu, a ak existujú nejakí chytrí Austrálčania, tak by  už teraz mali prebiehať preteky, ako to sakramentsky rýchlo dostať z bánk. Banky by mali zažiť masívne výbery. Vyberte svoje peniaze a nakúpte hmotné aktíva, hoci zlato, ale ani to nemôžete skladovať v banke. Hnuteľná aktíva budú kľúčom a nákupy akcií
v USA by sa mohli stať jedinou reálnou hrou v mieste, čo ešte peniaze ochráni.

 

DRAHÉ KOVY
Zaujímavé dianie je tiež v oblasti drahých kovov. Investičná banka JP Morgan Chase, banka hrajúca najväčšiu rolu v manipulácii cien striebra, akumuluje fyzickej striebro vo veľkom.

PREČO JP MORGAN akumuluje striebra vo VEĽKOM?

Významná americká investičná banka JP Morgan Chase v posledných dvoch rokoch výrazne akumuluje fyzickej striebro. Jej zásoby vzrástli z 5 miliónov na súčasných 55 miliónov uncí striebra.
Len za mesiac apríl nakúpila cez 8,5 miliónov uncí. Vedia snáď niečo viac ako ostatní?
Značná akumulácia fyzického striebra bankou JP Morgan Chase je veľmi podivná, keď uvážime, že na začiatku apríla znížila výhľad priemernej ročnej ceny o 5% na 16,39 dolárov za uncu.
JP MorganChase je tiež bankou, ktorá má najväčší podiel na potláčanie ceny striebra pomocou futures kontraktov.
CEO JPMorgan Chase Jamie Dimon nedávno napísal do svojho výročného listu akcionárom: "Niektoré veci sa nikdy nemenia - dôjde k ďalšej kríze a jej vplyv pocítia finančné trhy," a "Spúšťač tej budúcej krízy nebude rovnaký ako spúšťač tej poslednej, ale ďalšie krízy prídu."
Dimonovo priznanie je obzvlášť znepokojujúca ak uvážime, že JPMorgan Chase je najväčšou bankou v USA, a že tá nedávno zaviedla mesačný limity na vyberanie hotovosti 50 000 $, a tiež americkým zákazníkom zakázala posielať peniaze mimo USA.
Ak teda JPMorgan Chase nakupuje striebro vo veľkom, nie je aj to pre nás signál, že by sme mali nakupovať, kým sú ceny ako vo výpredaji?
Je teda krásne vidieť, že vklady v nesolventným bankovom systéme už nie sú bezpečné.
Navyše peniaze v banke už nie sú Vaše, ale stávate sa veriteľom banky!
Preto je stále aktuálnejšia otázka: ako naložíte so svojimi úsporami?

 

Nie je snáď pohodlnejšie mať svoje úspory vždy vo svojom vlastníctve a poistené na 5-násobok toho, čo vám ponúkajú v banke? Založte si depozít fyzických drahých kovov už dnes a objavte
to kúzelne spojenie pohodlia elektronického účtu s jeho krytím fyzickými drahými kovmi.

P.S. V prípade záujmu o nákup drahých kovov alebo získania ďalších informácií  nás kontaktujte.